Разом з гінекологами й ендокринологами розбираємося в термінах, симптомах і навіть патологіях
Американки Марсія Джонс і Тереза Ейхенвальд колись написали хорошу книгу «Менопауза для чайників» - радимо прочитати всім жінкам незалежно від віку. Книга, на жаль, видана лише російською мовою.
Але наші партнери з «Проекту Кешер Україна» разом з лікаркою-ендокринологом, кандидаткою медичних наук Марією Черенько та лікарем-гінекологом Сергієм Бакшеєвим створили власний подкаст з трансляцією на Громадському радіо. В ньому є все: і про види менопаузи, і про ранні й патологічні прояви, про замісну терапію і способи полегшення перебігу - майже година розмови. Ми узагальнили її в окрему статтю на 11 хвилин уважного читання, щоб кожна з вас мала уявлення, що її чекає і не сприймала менопаузу як катастрофу. І для початку розібралася в термінології…
МЕНОПАУЗА І КЛІМАКС: ЩО ЦЕ ТАКЕ
Менопауза - це останні місячні. Вважається, що вона настала, якщо місячних не було протягом року.
Період до менопаузи називають пременопаузою (коли знижуються і коливаються рівні статевих гормонів, цикл стає нерегулярним) і періменопаузою: у цей період яєчники перестають продукувати естроген, згасає репродуктивна функція і припиняються місячні. Обидва періоди можуть викликати так звані приливи, перепади настрою, зміну циклу і рясності менструацій, ваги, смаків, а також часто безсоння, втомлюваність, роздратованість.
Увесь цей довгий період поступового сповільнення репродуктивної функції жінки від пременопаузи і аж до останньої менструації називають клімаксом.
Період через рік після останніх місячних називають постменопаузою
===
ВИДИ МЕНОПАУЗИ
Менопаузу можна розділити за походженням і періодом настання.
За походженням розрізняють:
- природну менопаузу - вона виникає відповідно до віку і викликана віковим виснаженням запасу фолікулів в яєчниках жінки;
- штучну менопаузу - вона виникає після хірургічного видалення яєчників, через онкологічні захворювання або для лікування естрогенозалежних онкологічних захворювань (рак грудей, наприклад).
За періодом настання менопауза буває:
- нормальна менопауза - починається після 49-50 років;
- рання менопауза - 40-45 років;
- пізня менопауза - після 55 років.
Також неофіційно менопаузу поділяють за типом перебігу:
- класична - коли симптоми розвиваються поступово, переносяться помірно і не впливають на якість життя жінки;
- патологічна - посилена симптоматика, гострі прояви приливів, депресії, перепади настрою, агресія, роздратованість, зниження лібідо - те, що псує жінці нормальне життя.
Середній вік настання менопаузи - приблизно 50-51 рік. Повне припинення місячних до 45 років потребує додаткової уваги і від самої жінки, і від її гінеколога та ендокринолога.
Припинення місячних до 40 років називають ранньою недостатністю яєчників, і вона обов'язково потребує обстеження
===
ЯК ПОЧИНАЄТЬСЯ МЕНОПАУЗА
У здорової жінки, яка наближається до відповідного віку - 50 років, вхід у менопаузу відбувається повільно, і жінка поступово адаптується до змін. Одні жінки переносять цей період спокійно, інші важче.
Велику роль має гормон естроген, адже його зменшення в організмі й викликає менопаузу. Якщо його рівень був підвищеним, то, ймовірно, вона переживатиме початок менопаузи важче, тому що цей гормон знижується значно сильніше. Але це можна відкоригувати і полегшити періменопаузу, збалансувавши естроген терапією. ЇЇ призначає гінеколог після ретельного обстеження і з огляду на аналізи кожної конкретної жінки.
Аналізи, зазначає Марія Черенько, обов'язково потрібно здати при так званій патологічній менопаузі - при важкому перебігу, коли симптоми заважають якісно жити, а також при ранній менопаузі.
При класичній менопаузі, коли всі процеси відбуваються поступово, відповідно до віку і не заважають повноцінно жити, здавати гормональні аналізи не обов'язково.
Втім, потрібно спостерігатися у гінеколога і проходити регулярні обстеження - раз на пів року
===
СКІЛЬКИ ТРИВАЄ ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ
В середньому період від періменопаузи до її настання може тривати від одного року до двох, але часто істотно затягується. Тривалість періменопаузи дуже індивідуальна. Вона залежить від комплексу чинників:
- від загального стану здоров'я - хронічні захворювання (серцево-судинні, гормональні, діабет тощо) здатні ускладнювати періменопаузу;
- від спадковості - як правило, ми повторюємо генетичний менопаузний вік наших мам;
- від способу життя - правильне харчування, фізична активність полегшують менопаузу;
- від психологічного стану - стреси, навантаження розбалансовують нашу гормональну систему і, відповідно, перебіг менопаузи.
Головний «герой» менопаузи - гормон естроген. Він «втамовує» нашу фертильність, репродуктивність і «припиняє» місячні
===
ЯКІ ЗМІНИ ВИКЛИКАЄ МЕНОПАУЗА
Естроген впливає й на інші процеси в жіночому організмі і в період менопаузи провокує ряд вкрай важливих змін. На них також потрібно звернути увагу, наголосив Сергій Бакшеєв. Зокрема:
- естроген регулює обмін кальцію в кістках. Його зниження в період менопаузного переходу викликає вимивання кальцію з кісток і збільшує ризик остеопорозу.
- естроген підтримує тонус судин. Чим його менше, тим вразливіші судини. Тому у жінок в менопаузі підвищується тиск, з'являється вегетосудинна дистонія, підвищується ризик гіпертонічної хвороби.
- естроген тримає в тонусі сечовий міхур. Відповідно, нестача цього гормону провокує нетримання сечі.
- естроген впливає на пам'ять. Скорочення його кількості «вкорочує» нашу пам'ять. Саме тому наші бабусі добре пам'ятають події десятирічної давнини, але важко згадують, що було два дні тому.
Тобто, в період менопаузи потрібно потурбуватися й про перелічені впливи естрогену. Як саме - порадить гінеколог.
Зазвичай, ітиметься про підтримувальну терапію - натуральним естрогеном у разі легкого перебігу менопаузи або замісними гормонами у разі важкого перебігу
===
ЯК ПОЛЕГШИТИ МЕНОПАУЗУ
Поради у цьому такі ж, як і для покращення здоров'я в цілому. Передусім:
- позбутися шкідливих звичок: паління, алкоголь - те, що впливає на наші судини, які й так страждають від зниження естрогену;
- зайнятися фізичною активністю - ходьба, танці, аеробіка, тривалі прогулянки. Вони регулюють наш гормональний фон і збалансовують рівень інсуліну, а значить запобігають розвитку діабету - ще однієї загрози менопаузного періоду;
- збалансувати харчування - більше соєвих продуктів, клітковини, білка, вітамінів - D, C, магнію. Дбайте про себе, україночки!
- частіше відпочивати. Так, звучить мало реально, але вже мусите постаратися - адже йдеться про ваше здоров'я.
- використовувати лубриканти й не соромитися цього! Під час менопаузи спостерігається сухість і дефіцит природних секрецій у піхві. Але це не привід відмовлятися від сексу, навпаки - регулярне статеве життя не лише віддаляє клімакс, а й полегшує його симптоматику. А лубриканти зараз продаються навіть у супермаркетах поруч з презервативами - купуйте і насолоджуйтеся життям!
- регулярно обстежуватися у гінеколога і за потреби отримати медикаментозну підтримку або замісну гормональну терапію.
Досвідчений лікар допоможе підібрати препарати, які зменшать фізіологічні й психоемоційні прояви менопаузи
===
БІЛЬ І НЕПРИЄМНІ ВІДЧУТТЯ В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ
Жінки, констатує Сергій Бакшеєв, дійсно нерідко скаржаться на такі прояви і, звісно, в таких випадках треба звернутися до лікаря для огляду. Адже біль навіть у животі чи стегнах не завжди викликана гінекологією.
Під час менопаузи, як зазначалося вище, вимиваються солі кальцію з кісток. Від цього в першу чергу страждають великі кістки й суглоби - тазостегнові, зона п'ятого поперечного хребця, ліктьові суглоби. Також просідають міжхребцеві диски, защемлюються нерви. Вони можуть викликати біль і віддавати в живіт. Тому больові симптоми важливо диференціювати.
«ПАТОЛОГІЧНА» МЕНОПАУЗА
Близько 30-40% українських жінок, зазначає Марія Черенько, важко переносять менопаузу. Частково це зумовлюють хронічні захворювання: діабет, гіпертонічна хвороба, остеопороз на момент входу в менопаузу.
Частково «патологічну» менопаузу провокують стреси вдома, на роботі, загальна незадоволеність життям, які розхитують і без того хиткий емоційний стан жінки.
Заподіяти цим «провокаторам» допоможе наступне:
- замісна терапія. Вона може включати не лише гормональні препарати, а й антидепресанти чи заспокійливі засоби.
- психотерапія. І це не обов'язково (хоч і бажано) консультація і підтримка психолога. Знизити градус емоцій допоможуть хобі, усамітнення на певний час, повноцінний відпочинок, прогулянки, подорожі - все те, що приносить нам радість.
- підтримка рідних. При перших ознаках періменопаузи варто відверто поговорити з родиною: повідомити, попередити про можливий перебіг. Інакше люблячі люди не здогадаються, що з вами відбувається.
Знаючи про стан жінки, рідні будуть ставитися делікатніше, підтримувати й оберігати хоча б вашу нервову систему
===
ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ
Замісна гормональна терапія (ЗГТ) дійсно допомагає жінкам у менопаузі. Вона збалансовує не лише гормональний фон і рівень естрогену, а й рівень холестерину, артеріальний тиск, обмін вуглеводів, функцію сечового міхура, вміст кальцію у кістках. Тобто все те, на що впливає зменшення естрогену під час менопаузи.
Але є два «але»:
- ЗГТ має призначати лише лікар на підставі обстежень;
- ЗГТ підходить не всім жінкам. Зокрема, вона протипоказана тим, хто хворів на рак молочної залози або тим, у кого ризик його розвитку дуже високий.
Як зазначив Сергій Бакшеєв, терапія - це не лише лікарські препарати. Є натуральні або фітоестрогени, які готують жінку до менопаузи і запобігають важкому перебігу. Є ряд продуктів, як соя, наприклад, які посилюють вироблення естрогену. Перша ознака зменшення його кількості - те, що жінка починає неконтрольовано набирати вагу, і найчастіше це відбувається в період менопаузи. Достатньо підібрати правильну терапію, додати натуральні естрогени - і вага внормується.
Вважається, додала Марія Черенько, що найкраще починати замісну гормональну терапію в перший рік після повного припинення місячних.
В Європі і в США замісну гормональну терапію призначають навіть впродовж перших десяти років після останніх місячних
===
ЗАМІСНА ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ (ЗГТ) І РИЗИК ОНКОЛОГІЇ
Один із поширених страхів жінок - це те, що ЗГТ підвищує ризик раку. За словами Марії Черенько, гормональна терапія передбачає одночасне приймання препаратів, покликаних звести нанівець будь-які ризики, не лише онкологічні.
Скажімо, ризик онкології має зменшуватися завдяки прийманню прогестинів і обов'язковому регулярному обстеженню у гінеколога. Ризик тромбоутворень і серцево-судинних катастроф у замісній терапії зменшують шляхом трансдермального використання естрогену у вигляді гелю, пластиря.
Окрім того, пояснює пані Марія, зазвичай протокол замісної терапії передбачає поступове збільшення сили препаратів і лише за необхідності. Часто починають з фітоестрогенів, і в 50% жінок вони полегшують симптоматику менопаузи.
Якщо це не допомагає, тоді лікар розглядає варіанти ЗГТ і починає з найменших доз, спостерігаючи за симптомами та впливом
===
ЯКЩО ПРИПИНИЛИСЯ МІСЯЧНІ ДО 40 РОКІВ
Як зазначалося вище, якщо місячні припинилися до 40 років або ж спостерігаються основні симптоми періменопаузи: збій циклу, приливи, емоційні гойдалки тощо, потрібно звернутися до свого гінеколога, а найкраще - до гінеколога-ендокринолога або до обох фахівців одночасно. Вони призначать обстеження, щоб виявити першопричину такого стану.
Жінки хибно приймають його за ранню менопаузу, а насправді в усіх міжнародних протоколах це вважають ранньою недостатністю яєчників. Спричинити її може збій у роботі щитоподібної залози, пролактин, пережитий стрес тощо. «Говорити в такій ситуації про менопаузу і пускати все насамотік необачно і небезпечно», - наголошує Марія Черенько. Потрібно нормалізувати гормональний, психологічний фон, вагу і навіть сон, правильно підібрати терапію - і тоді є всі шанси, що місячні відновляться у звичному здоровому графіку.
Зичимо вам, україночки, залишатися здоровими!
Поки ніхто не залишив коментар до цієї статті